Nasıl bir sayfa açabilirim?

{{content.short_text}}

Nasıl bir sayfa açabilirim?

Sitem neden Google aramalarında çıkmıyor?

1 ) Index Kontrolü

Siteniz arama sonuçlarında çıkıyor mu? İlk olarak bunu kontrol etmeniz gerekiyor. Adres çubuğunu site:domain.com şeklinde arama yapınız.

Eğer yukarıda ki gibi siteniz çıkmıyorsa index almamış veya izin vermemişsiniz anlamına gelmektedir.

Sitenizin kaynak kodunu açıp  ‘noindex, nofollow‘ komutunun olup olmadığını kontrol ediniz eğer bu komut yer alıyorsa siteniz arama sonuçlarına kapalı olduğunu göstermektedir.

WordPress alt yapısı kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunmaktadır. WordPress panelinizde Ayarlar > Okuma bölümünde yer alan ‘ Arama Motoru Görünürlüğünün ‘ aktif olduğunu kontrol ediniz.

Eğer özel yazılım kullanıyorsanız noindex komutunu <head> etiketi arasından kaldırmanız gerekiyor.

2 ) Search Console Kontrolü

Sitenizin arama sonuçlarında yer almasında ki bir diğer kriter ise Search Console aracıdır. Sitenizi Google Search Console aracına kayıt ettirdiğiniz taktirde arama sonuçlarında nasıl göründüğünü ve teknik sorunların olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Google Search Console paneline mail ile giriş yapınız. Daha sonra yukarıda yer alan özellik ekle kısmından sitenizi kayıt ettiriniz. Dikkat etmeniz nokta siteniz direk olarak nasıl açılıyorsa o şekilde mülk oluşturunuz.

ojk

 

4 ) Site Haritası

Arama motoru botlarının site içerisindeki bağlantıları rahat takip edebilmesi ve sonuçlarda sergileyebilmesi için site haritanızın olması gerekiyor. Site haritasını gerekli araçlar ile oluşturabilirsiniz. Fakat WordPress alt yapısı kullanıyorsanız eklentiler aracılığı ile 5 dakika da sitemap.xml dosyasını oluşturursunuz.

Oluşturduktan sonra Search Console > Tarama > Site Haritaları kısmından Google’a gönderiniz.

5 ) Robots.txt

Sitenizde mevcut robots.txt dosyası bulunuyorsa buradan tarama izinlerini kontrol ediniz. Robots.txt dosyanızda User-agent: * komutunun olduğundan emin olunuz. Bu komut tüm botların siteyi taramasına müsade etmektir.

Eğer robots.txt dosyanız yok ise oluşturunuz ve site harita yolunu ekstra olarak oraya ekleyiniz. Site haritasından olduğu gibi Search Console > Tarama > Robots.txt bölümüne belirtiniz.

6 ) Engellenen Kaynaklar

Siteniz için yukarıda belirttiğim bu tüm adımları kontrol ettiniz fakat hala aynı sorun devam ediyorsa geriye son bir iki kontrol kalıyor. Search Console > Engellenen Kaynaklar kısmından sitenizin taranmasına engel olabilecek dosyaların yer alıp almadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Engellenen kaynaklar kısmında eğer hata var ise size neyin engel olduğunu detaylıca belirtmektedir.

8 ) Manuel İşlemler ve Güvenlik Sorunu

Siteniz filtreye girmiş yanı Google tarafından ceza almışsa görünürlüğünüz düşebilir hatta sıralama da bile bulunamazsınız. Search Console > Manuel İşlemler kısmından sitenizin ceza alıp almadığını kontrol ediniz.

Kötü niyetli kişiler tarafından siteniz saldırıya uğradığı zaman ise cezadan pek farklı olmuyor aynı şekilde görünürlük kaybedebilir ve hatalar alabilirsiniz. Search Console panelinden Güvenlik Sorunları kısmını da kontrol etmenizi tavsiye etmekteyim.

9 ) Google Gibi Getir

Eğer siteniz yeni ve bu işlemleri yapmadıysanız yaptıktan sonra Search Console > Tarama > Google Gibi Getir bölümü sayesinde Getir ve Oluştur kısmından sitenize botun gelmesini sağlayınız. Bot geldikten sonra tarayıp sitenizi arama sonuçlarında gösterecektir.

{{ group.name }}

{{ doc.name }}

Live-Hilfe
{{ c.message }}
{{ c.created_at|render_date }}

Agent tippt....

{{ offline_message }}

 web tasarım